Çevrimiçi Toplantı Aracı
Çevrimiçi toplantıya giriş yapmak için sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan dersler bağlantısına tıklayıp ilgili ders bölümüne geçiniz. Dersin sayfasında sol menüde bulunan Sanal Toplantı bağlantısına tıklayınız. Açılan sayfada katılabileceğiniz toplantıları görüntüleyebilirsiniz veya tamamlanmış toplantıların kayıtlarını izleyebilirsiniz.

Teknik Gereksinimler
Çevrimiçi toplantıda kullanılacak bilgisayar çift çekirdekli (dual core), 2 GHz işlemcili ve en az 4 GB bellek kapasitesine sahip olmalıdır.

Toplantı esnasında ses ve görüntü paylaşımı için bilgisayarınızın kamera ve mikrofon donanımına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kulaklık kullanmanız olası yankı sorunlarını ortadan kaldıracağı için kullanılması tavsiye edilmektedir. Mobil cihazlar ile çevrimiçi toplantılara katılım sağlanamamaktadır.

İnternet Bağlantısı & Güvenlik Duvarı
Çevrimiçi toplantı için kablolu internet bağlantısı kullanın. İnternet bağlantısının en az 1,0 Mbits/sn yükleme hızına sahip olduğunuzdan emin olun. Speedtest.net adresine giderek internet bağlantı hızınızı kontrol edebilirsiniz.

Toplantının sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi toplantıya katılan kullanıcıların mikrofon, kamera ve masaüstü paylaşımlarına göre değişmektedir. Toplantıya bir kamu kurumu veya şirketten bağlanıyorsanız ve bağlandığınız kamu kurumunun veya şirketin bir güvenlik duvarı bulunuyorsa aşağıdaki portların açık olması gerekmektedir.

TCP: 80, 443, 1935, 5066 ve 7443
UDP: 16384 – 32768

İnternet Tarayıcıları
Çevrimiçi toplantıya Mozilla Firefox veya Google Chrome internet tarayıcılarından birini kullanarak giriş yapınız. Kullandığınız internet tarayıcısında Flash Player eklentisinin kurulu ve güncel olması gereklidir. Flash player kurulu olup olmadığını test etmek için https://helpx.adobe.com/flash-player.html bu adresi kullanabilirsiniz.

Toplantıya katılım esnasında flash player veya internet tarayıcınız kamera ve mikrofon kullanımı için izinler isteyecektir, gerekli izinlerin verilmesi sağlayanız.

Masaüstü Paylaşımı
Masaüstü paylaşımı için bilgisayarınızda Java’nın yüklü olması gereklidir. Java’yı yüklemek için https://java.com/tr/download/ bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Öneriler
Toplantıya katılmadan önce toplantı aracı hakkında genel bilgilere aşağıdaki tanıtıcı videoları izleyerek ulaşabilirsiniz..

Moteratör / Eğitmen için: https://goo.gl/YFkQDW
Katılımcı / Öğrenci için: https://goo.gl/dc6Rzo
Mikrofon ayarları için: https://goo.gl/jWySzh

Eğitmenler ve öğrenciler gerçek ders uygulaması öncesi test amaçlı bir toplantı gerçekleştirmelidir. Gerçek toplantı uygulamasından en az 5 dakika önce katılım sağlanıp, gerekli testlerin yapılması gereklidir.

Toplantının sağlıklı gerçekleşebilmesi için toplantıya katılmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve toplantı sırasında bilgisayarınızda farklı bir uygulama çalıştırmayınız, ayrıca internet tarayıcınızda farklı bir sekme açmayınız.

Toplantı esnasında bulunduğunuz ağda interneti kullanan farklı kullanıcılar olabilir ve toplantıya katılımınızı olumsuz etkileyebilir. Özellikle evden toplantıya katılımlarda ağdaki farklı kullanıcıların internet üzerinden video izlemeleri, oyun oynamaları, dosya indirmeleri toplantınızı olumsuz etkileyecektir.