YÖK Zorunlu

YÖK Zorunlu  (“Türk Dili” ve “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi”) Dersleri

Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri, üniversiteye kayıtlı tüm öğrenciler için, bahar ve güz dönemlerinde okutulmak üzere YÖK tarafından konulan zorunlu derslerdir. Yaşar Üniversitesinde bu derslerinin sunumu ve sınavların gerçekleştirilmesi, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılından başlamak üzere, ana dili Türkçe olan öğrenciler için, Sakai Öğrenme Ortamı (https://sakai.yasar.edu.tr) aracılığı ile yürütülmektir.

Sakai Öğrenme Ortamında konular modüller yardımıyla işlenir ve materyaller 7 gün 24 saat öğrencilerin erişimine açıktır. Öğrenciler dersten not alabilmek için “Ders Tanıtım”da belirtilen son tarihe kadar  Sakai Öğrenme Ortamı (https://sakai.yasar.edu.tr) dahilinde belirli etkinlikleri gerçekleştirmeli ve son olarak final sınavına katılmalıdır. Öğrenciler bu portala bilgi işlemden alınan YASARID’lerini kullanarak girip derslere ulaşabilirler. Ana dili Türkçe olmayan Yaşar Üniversitesi öğrencileri bu dersleri örgün (üniversitemizde sınıflarda) olarak almaktadır. Ana dili Türkçe olmayan öğrenciler bu derslerin sınıf, gün, saat bilgilerine dönem başında belirtilen programdan ulaşabilirler.

Derse Kayıtlanma

Öğrencilerimiz, UFND derslerine ve YÖK zorunlu derslerine dönem başında üniversitenin belirleyeceği esaslara göre kayıt olmak veya kayıtlarını yenilemek zorundadır. Bu derslere Öğrenci Bilgi Sistemi (http://obs.yasar.edu.tr) aracılığı ile kayıt olunur.
Ders kayıtlanma ile ilgili olarak Öğrenci İşlerinin onayı olmadan sisteme erişemezsiniz.Sisteme giriş yaptıktan sonra dönem için kayıtlı olduğunuz dersler üst menüde yer alan sekmelerde listelenmektedir. Sisteme erişim öğrenci işlerinden gelen bilgiler doğrultusunda sağlandığından ders kaydınızla ilgili olarak bir eksiklik ya da hata olabileceğinden Bölümünüze ve Öğrenci İşleri ile irtibata geçiniz.

Derslere Ne Zaman Erişilir?

Çevrimiçi UFND dersleri ve YÖK zorunlu dersleri “Ders Ekleme ve Bırakma” sonrası, Sakai Öğrenme Ortamında (https://sakai.yasar.edu.tr) erişilebilir olmaktadır.

Nasıl Başlamalıyım?

Çevrimiçi UFND ve YÖK zorunlu dersleri ve sınavları  Sakai Öğrenme Ortamı (https://sakai.yasar.edu.tr)  aracılığı ile sunulmaktadır. Bu portalda derslerinizde sizden beklenenleri yapabilmeniz için öncelikle sistemi kullanmayı öğrenmelisiniz. Bu nedenle; ilk olarak “Sistem Kullanım Kılavuzu” nu okuyunuz. Bu kılavuzda sisteme nasıl gireceğiniz, sistemi kullanarak derslerinizi nasıl alacağınız anlatılmaktadır. Çevrimiçi derslerinin işleyişi yüz yüze derslerin işleyişinden farklıdır. Portala YASARID’nizi kullanarak girdiğinizde, derslerinin işleyişi ve ders hakkındaki tüm bilgiler için öncelikle “Ders Tanıtımı (Syllabus)” başlığını okumalısınız. Burada nasıl not alacağınız, ders içerikleri, etkinlik ve final sınavı için son tarihler yer almaktadır.

Destek

Sakai Öğrenme Ortamı (https://sakai.yasar.edu.tr), Yaşar Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi (https://odl.yasar.edu.tr) tarafından yönetilmektedir. Derslerin içeriği, sistem kullanımı ve Sakai Öğrenme Ortamı ( https://sakai.yasar.edu.tr ), konusunda destek için öğrecilerimiz Yeni Bina 4. Kat’ta yer alan Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi yada Sakai Öğrenme Ortamı (https://sakai.yasar.edu.tr) üzerinden “Çevrimiçi Destek”e başvurabilir.